„Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2021” i „Egzamin maturalny z języka polskiego w 2021” – oferta szkoleń ODN Szczecin [5.01 i 7.01.2021]

Szanowni Państwo,

w związku z podpisaniem przez Ministra Edukacji Narodowej obowiązujących w roku 2021 wymagań egzaminacyjnych i związanych z nimi zmianami w treściach egzaminu, a także z wprowadzeniem zmiany polegającej na wskazaniu dodatkowego kierunku polityki oświatowej w roku szkolnym 2020/2021 („6. Uwzględnienie w procesach edukacyjnych wymagań egzaminacyjnych dotyczących egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku 2021.„) placówki doskonalenia nauczycieli zostały zobowiązane do przeprowadzenia szkoleń dla nauczycieli egzaminatorów i nauczycieli uczących klasy maturalne i klasy ósme szkół podstawowych.

Obecnie jestem w trakcie przygotowywania materiału informacyjnego, a także bazy materiałów dydaktycznych, które mają służyć pomocą w najbliższym czasie nauczycielom języka polskiego uczącym klasy ósme, jak i klasy maturalne.

Zapraszam na szkolenie nauczycieli języka polskiego w dwóch terminach (w zależności od etapu nauczania):

  • szkolenie Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2021 r. odbędzie się na platformie Teams (spotkanie wszystkich uczestników) i na Google Meet (praca w grupach) w dniu 5 stycznia w godz. 10.00 – 17.00​
    FORMULARZ ZGŁOSZENIA: www.bit.ly/ODN_E8_POL_2021 )
  • szkolenie Egzamin maturalny z języka polskiego w 2021 r.  odbędzie się na platformie Teams (spotkanie wszystkich uczestników) i na Google Meet (praca w grupach) w dniu 7 stycznia w godz. 10.00 – 13.00.
    FORMULARZ ZGŁOSZENIA: www.bit.ly/ODN_EM_POL_2021 

W załączniku znajdują się plakaty z informacją o szkoleniu oraz infografiki przybliżające propozycje.

INFORMACJE O SZKOLENIU

Ponieważ wprowadzono kilka istotnych zmian i warto, by nauczycielom przekazać informacje, które pozyskałam na szkoleniach dla doradców i konsultantów w zakresie egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego, prowadzonych przez p. dr Marię Romanowską (CKE) i p. Wiolettę Łakomską-Sabat (CKE), zaproponowałam szkolenie podzielone na dwie części:

  • pierwsza to część informacyjna (do 1,5 h),
  • kolejna część to spotkanie warsztatowe (praca w zespołach na Google Meet na konkretnym materiale ćwiczeniowym).

W efekcie pracy warsztatowej powstanie bazy narzędzi (krótkie wiązki zadań), które nauczyciel po szkoleniu będzie mógł wykorzystać w swojej pracy z uczniami.

Szkolenie w obszarze egzaminu ósmoklasisty obejmuje 3 bloki warsztatów (łączny czas: 6 godzin). Wynika to z faktu, że ten egzamin przeprowadzony był dopiero dwukrotnie i może jeszcze budzić u nauczycieli pewnego rodzaju wątpliwości. Natomiast egzamin maturalny w obecnej formule jest już dość dobrze poznany przez nauczycieli, dlatego szkolenie nt. tegoż ostatniego egzaminu zostało zaplanowane na 3 godziny. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba u nauczycieli dalszej pracy, jeszcze w drugiej połowie stycznia zostanie zaplanowane drugie spotkanie warsztatowe. Po warsztatach 7 stycznia od godz. 14.00 będzie możliwość pracy indywidualnej i konsultacji z doradcami ds. języka polskiego.

UWAGA ORGANIZACYJNA

Dostęp do platformy szkoleniowej i wejście do pokoju spotkań w części warsztatowej możliwe jest jedynie na podstawie adresu gmail. Dlatego uczestnicy spotkania proszeni są o założenie poczty elektronicznej na Gmailu, jeśli takiego adresu jeszcze nie posiadają, i podanie go w formularzu zgłoszenia (pkt. 4). Dostęp do platformy szkoleniowej na Clasroom (jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia) i do pokoju spotkań będzie możliwy tylko z adresu gmail podanego przez nauczyciela.

Zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie przewodniczącym zespołów humanistycznych i wszystkim nauczycielom języka polskiego w Państwa szkole informacji o możliwości udziału w szkoleniu dotyczącym wprowadzonych w 2021 r. zmian w obszarze egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. 

Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składam Państwu najserdeczniejsze życzenia, aby ten piękny czas przyniósł Państwu wytchnienie, napełnił skołatane serca prawdziwym pokojem i dał docenić piękno bycia sobą nie tylko w świątecznym czasie z bliskimi i z tymi, których nosimy w sercu. Radości i niekończącej się nadziei na kolejny (z pewnością!) piękny 2021 rok!

Kinga Maciaszczyk
doradca metodyczny ds. j. polskiego
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial